headline

Społeczność LGBT+ jest bardzo niejednorodną grupą społeczną z różnymi potrzebami, ale i z bogatą historią i kulturą. W związku z czym chcielibyśmy podzielić się z Tobą choć częścią tej różnorodności.

Organizacje w Polsce

Osoby należące do tęczowej społeczności i ich sojusznicy/sojuszniczki tworzą różne organizacje wspierające osoby LGBT+. Poznaj kilka z nich!

Lambda Warszawa

Lambda Warszawa to najstarsza organizacja w Polsce działająca już od 1997 roku na rzecz nieheteronormatywnej społeczności. Misją Lambdy jest tworzenie przestrzeni do budowania pozytywnej tożsamości społeczności LGBTI+ oraz niesienie niezależnej, profesjonalnej i eksperckiej pomocy w sytuacjach trudnych i kryzysowych dla osób nieheteronormatywnych oraz ich bliskich, w tym dzieci i młodzieży LGBTI+, a także ich rodzeństwa i rodziców.

Fundacja Trans-Fuzja

Fundacja Trans-Fuzja to założona w 2008 roku organizacja pozarządowa skupiona na działalności na rzecz praw osób transpłciowych. Obecnie Fundacja działa w czterech obszarach - rzecznictwa, wsparcia, edukacji oraz kultury.

Fundacja Interakcja

Misją Interakcji jest poprawienie warunków życia osób interpłciowych w Polsce poprzez prowadzenie działalności wsparciowej dla nich i ich bliskich.

Kampania Przeciw Homofobii

Kampania Przeciw Homofobii (KPH) jest ogólnopolską organizacją pozarządową. W ciągu 20 lat działań KPH akceptacja społeczności LGBTI+ w Polsce wzrosła niemal o 30%. Niestety gorsze traktowanie i przemoc nadal są częstymi zjawiskami. Organizacja zajmuje się przeciwdziałaniem przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację psychoseksualną i tożsamość płciową. Pracuje i działa, aby Polska była różnorodna, i aby wszystkie osoby LGBTI+, ich rodziny i bliscy, mogli się czuć bezpiecznie i w pełni rozwijać swój potencjał.

Stowarzyszenie Asfera

Stowarzyszenie Asfera propaguje rozumienie aseksualności, jako jednej z orientacji spod parasola LGBTQIAP+. Celem Stowarzyszenia jest szerzenie wiedzy o aseksualności, zwiększenie widoczności osób aseksualnych i przeciwdziałanie dyskryminacji.

My, rodzice

Stowarzyszenie tworzy grupa matek i ojców, ale też sojuszników i sojuszniczek osób LGBT+ mających za sobą coming outy swoich dzieci, innych członków rodziny lub przyjaciół.

INNE INICJATYWY

Parada równości / Marsze równości

Plenerowe wydarzenia mające na celu zwiększenie widoczności oraz akceptacji osób LGBT+. Jest to forma demonstracji przeciwko dyskryminacji, podejmująca też tematy praw grup mniejszościowych i osób z niepełnosprawnościami czy zmian klimatycznych. Pierwsza parada w Polsce odbyła się w 2001 roku w Warszawie. Od tego czasu zdecydowanie wzrosła liczba organizowanych marszy równości, które przyciągają coraz większą liczbę uczestników - nie tylko w Warszawie. W 2019 roku odbyło się ich aż 30 w całej Polsce!

Tęczowy piątek

Akcja organizowana co roku w ostatni piątek października. Inicjatywa powstała w celu okazania wsparcia młodym osobom LGBT+ w ich środowisku szkolnym. Kampania ta ma za zadanie pokazywać nie tylko solidarność z młodzieżą, ale również przedstawiać poszczególne placówki edukacyjne jako miejsca, w których wszyscy mogą się czuć bezpiecznie - niezależnie od orientacji psychoseksualnej czy tożsamości płciowej. Ty też możesz zgłosić swoją szkołę do udziału w akcji Tęczowy Piątek!

Festiwal filmowy LGBT+

A właściwie LGBT Film Festival to jedno z ważniejszych tęczowych wydarzeń w Polsce, organizowane w 9 miastach w Europie Środkowo-Wschodniej. Festiwal stanowi coroczne święto kina LGBT w naszym kraju. Podczas festiwalu poza tęczowymi propozycjami filmowymi organizatorzy/organizatorki przygotowują szereg wydarzeń towarzyszących, wśród których nawet najbardziej wybredni znajdą coś dla siebie! W ciągu 10 lat festiwal ten stał się ważnym wydarzeniem kulturalnym, prezentującym kinematografię z pojemnego, kolorowego parasola LGBT+.

Natomiast jeśli wciąż Ci mało informacji na temat społeczności LGBT+ i chcesz pogłębić zebrane dotąd informacje lub po prostu chcesz spędzić miło i pożytecznie czas zerknij na listę proponowanych przez nas stron internetowych, a także seriali i filmów o tęczowej tematyce. Powodzenia w poszukiwaniach!

Strony internetowe

Filmy i seriale • ● Sex Education
 • ● Pose
 • ● Dumni i wściekli
 • ● Artykuł 18
 • ● Twój Simon
 • ● Życie Adeli
 • ● Orange is the New Black
 • ● Sense8
 • ● Euforia
 • ● Nanette i Douglas
 • ● Dziewczyna z portretu

Poszukaj też na własną rękę lokalnych inicjatyw, które mają miejsce w Twojej miejscowości! A jeśli takowych nie ma to… może czas pomyśleć o swojej!